Egy hatalmas űrbéli gázfelhő rohan a vesztébe
A fekete lyuk a Tejútrendszer középpontjában egy év múlva felfalhat egy hatalmas gázfelhőt - fedezték fel az Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai Reinhard Genzel vezetésével.
A fekete lyuk a Tejútrendszer középpontjában egy év múlva felfalhat egy hatalmas gázfelhőt - fedezték fel az Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai Reinhard Genzel vezetésével.
Sikeresen felbocsátották az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA fekete lyukakra vadászó űrteleszkópját, a NuSTAR röntgencsillagászati műholdat szerdán a Marshall-szigeteki Kwajalein atollról.
Az anyagot mohón habzsoló fekete lyukat fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport az Androméda-galaxisban. A felfedezésről az Astronomy and Astrophysics, valamint a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratokban jelent meg tanulmány.
Csillagászok egy csoportja világméretű virtuális "műszerrel", rádiótávcsövek globális hálózatával, az Event Horizon Telescope (eseményhorizont-teleszkóp) segítségével szeretne első ízben közvetlen felvételt készíteni egy fekete lyukról.
Két, a Napnál több milliárdszor nagyobb fekete lyukat fedeztek fel csillagászok egy hétfőn megjelent tanulmány szerint.
A New Scientist című tudományos újság honlapján érdekes animációs rövidfilm látható, amely az időgép megszerkesztésének alapelveit foglalja össze. Persze nem adja meg a tökéletes megoldást, és nyitva is hagy néhány kérdést, de frappáns módon foglalja össze mai tudásunkat egy időgép összeeszkábálásáról.
Behemót fekete lyuk terpeszkedik a "szomszédos" M87-es katalógusjelű galaxisban, a Földtől "mindössze" ötvenmillió fényévnyire; a gigász a legújabb mérések szerint 6,6 milliárdnyi Nap-tömegnek felel meg - állapították meg amerikai kutatók.
Mesterségesen létrehozott fekete lyukakkal elég energiát lehetne gyűjteni ahhoz, hogy csillagközi utazásokat tegyünk – írja az io9.